Letiště bylo postaveno v 2. polovině 30. let minulého století a mělo sloužit ke zvýšení obranyschopnosti země. Po roce 1945 bylo rekonstruováno a začalo sloužit civilním účelům. Později se stalo…
Více
Původně obepínaly hradby celou historickou část města. Pocházely ze 16. století. Byly tvořeny příkopem, vnější a vnitřní hradební zdí, Baštami a městskými branami. Opevnění definitivně zaniklo v 19.…
Více
Jedná se o barokní zvlněnou stěnu, třemi krucifixy před ní, sochou Krista, žehnajícího Boha Otce nad ní a sochami Madony, Jana Evangelisty a dvou andělů po stranách. Tento jedinčný sochařský celek se…
Více
Kostel vznikl na počástku 16. století. Dnešní pozdněgotická podoba je výsledkem radikální přestavby, kterou v letech 1602-03 provedl stavitel Ondřej Balzer. Nad vchod umístil znak Moravské Třebové a…
Více
Stojí na jižním okraji Masarykova náměstí a svou věží vytváří jednu z dominant města. Byla postavena koncem 15. století v pozdně gotickém slohu a v letech 1540 až 1565 získala současný renesanční…
Více
Nachází se západně od historického centra a je součástí františkánského kláštera. První zmínka je o něm již ve 13. století. Dnešní objekt pochází z konce 17. století, jeho dokončení se datuje k roku…
Více
Nachází se v centru zdejší městské památkové rezervace, uprostřed rozlehlého Masarykova náměstí a je upomínkou na morovou epidemii v roce 1715. Byl postaven v letech 1717-20. Vytvořil jej olomoucký…
Více
Na tento nenápadný smírčí (cyrilometodějský) kříž narazíme těsně před vrcholem stoupání u tabule označující konec obce Vranová Lhota směrem na Městečko Trnávka.
Více
Hradní vršek zaujme každého poutníka cestujícího z Bouzova na Moravskou Třebovou či na Jevíčko.Má ideální strategickou polohu uprostřed údolí, jímž vedla jedna větev Trstenické stezky. Přístup k…
Více
Obec Jaroměřice je vzdálena 4 km východně od Jevíčka ve směru na Konici. Renesanční zámeček je na vyvýšeném místě na severním okraji středu obce. Jaroměřice se po moru v r.1683 staly poutním místem a…
Více